Διάκριση μαθητών στους Γ’ Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Γυμνασίων

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκαν και εφέτος οι Γ’ Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Γυμνασίων, το διήμερο της 6ης και 7ης Απριλίου στο 5ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου. Οι αγώνες διεξήχθησαν υπό την αιγίδα του Δήμου Παλαιού Φαλήρου με την επιστημονική στήριξη και τη συνεργασία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Ρητορική, Επιστήμες του Ανθρώπου και Εκπαίδευση» και της Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση. Φέτος, για πρώτη φορά στο σχολείο μας δημιουργήθηκε δειλά δειλά όμιλος ρητορικής για παιδιά Γυμνασίου και Λυκείου. Οι μικροί ρήτορες, μάλιστα, που στελεχώνουν τον όμιλο του Γυμνασίου αποφάσισαν να συμμετάσχουν στους αγώνες ρητορικής προκειμένου να δηλώσουν το παρών στον θεσμό παρά το γεγονός ότι είχαν ελάχιστη εμπειρία. Είχαν όμως ρητορικό πάθος. Η Γιαννοπούλου Δήμητρα, η Μαρλένα Παναγιωτάκου, η Αριάδνη Διαμαντοπούλου, ο Ανδρέας Σοφοκλέους και ο Νικόλαος Σπανάκης πήραν μέρος στους διττούς λόγους (debate). Στο αγώνισμα αυτό κλήθηκαν να συνεργαστούν με μαθητές από άλλα σχολεία προκειμένου να σχηματίσουν μικτές ομάδες και να εκθέσουν την επιχειρηματολογία τους αναφορικά με ζητήματα της επικαιρότητας. Στην εκφραστική ανάγνωση συμμετείχαν ο Άγγελος Πάπαρης και ο Άγγελος Μανιάτης που ανέγνωσαν απόσπασμα από την Ασκητική του Καζαντζάκη και από την ομιλία του Γ. Σεφέρη κατά την απονομή του βραβείου Νόμπελ αντίστοιχα. Τέλος, στο αγώνισμα του αυθόρμητου λόγου πήραν μέρος η Μαριέττα Αγγελή, η Αναστασία Κανατά και η Αγγελική Κυρπόγλου. Κλήθηκαν να μιλήσουν αυθόρμητα για ένα ερέθισμα που θα τους έδινε η κριτική επιτροπή των αγώνων. Φυσικά, μέλη της κριτικής επιτροπής ήταν και φιλόλογοι του σχολείου μας: η Νάσια Παπαδοπούλου και ο Αντώνης Χατζηλάμπρος.

Παρά το γεγονός ότι ο όμιλος του σχολείου μας λειτουργεί για πρώτη χρονιά και παρά τις τεχνικές αδυναμίες, οι αγορητές μας έδειξαν χαρακτήρα και οι επιδόσεις τους ήταν εξαιρετικές. Η Δήμητρα Γιαννοπούλου αναδείχθηκε 11η καλύτερη ομιλήτρια των διττών λόγων μεταξύ 120 αγορητών! Η Μαριέττα Αγγελή μιλώντας αυθόρμητα για τον ρόλο του εκπαιδευτικού αλλά και για την αξία του βιβλίου απέσπασε την πρώτη θέση μεταξύ 70 αγορητών! Οι υπόλοιποι ρήτορες του σχολείου μας απέσπασαν πολύ καλές θέσεις και κριτικές από τους διοργανωτές. Αυτό όμως που τίμησε περισσότερο από όλα τη συμμετοχή του σχολείου μας ήταν το ήθος και η αξιοπρεπής συμπεριφορά των μαθητών μας που απέδειξαν περίτρανα ότι ο όμιλος Ρητορικής του Πρότυπου Εκπαιδευτηρίου Αθηνών ήρθε για να μείνει και για να κερδίζει διακρίσεις, αν και ποτέ δεν ήταν αυτοσκοπός. Το μεγαλύτερο κέρδος ήταν η χαρά της συμμετοχής και η μαγεία της συνεργασίας!